Kratom, který botanici znají pod vědeckým názvem Mitragyna pecioa, je dřevina patřící do čeledi Rubiaceae. Tato rostlina je dlouhodobě využívána díky svým stimulačním účinkům hlavně ve své domovině, v jihovýchodní Asii.
Kratom se tradičně vyrábí sušením a mletím listů ze stejnojmenného stromu a v poslední době zažívá doslova BOOM pro své přirozené vlastnosti, které zmírňují bolest a zlepšují náladu. I když je jeho užívání legální, v mnoha státech existují obavy, jestli je kratom čaj bezpečný.
Kratom můžete v různých státech světa najít například pod názvy Maeng Da, Kasogan, Jongkong nebo kakum. Listy kratomu se žvýkaly pro zmírnění únavy, zvýšení energie a vytrvalosti a v neposlední řadě pro zlepšení tepelné ochrany organismu. Kromě toho se ale listy využívají i jako bylinný všelék k léčbě širokého spektra chorobných stavů. Pomáhají třeba proti kašli, průjmům, cukrovce, vysokému krevnímu tlaku a jako silný lék proti bolesti, kde často nahrazují opium.
Listy se v Asii obvykle žvýkají, drtí a vaří z nich čaj nebo se kouří. V našich zeměpisných délkách je nejčastěji najdeme usušené, kdy slouží jako součást pilulek nebo tinktur.
Účinky kratomu
Listy této dřeviny obsahují více než 40 účinných látek, z nichž k nejúčinnějším patří mitragynin a 7-hydroxymitragynin. Tyto sloučeniny působí na různé receptory v mozku a vytvářejí, v závislosti na množství, účinky podobné stimulantům a opioidním analgetikům. V malých dávkách 1 až 5 gramů je kratom stimulující a patrně zvyšuje energii, díky čemuž se lidé cítí bdělejší a společenštější. Při vyšších dávkách od 5 do 15 gramů má kratom spíše sedativní účinek podobný opioidním lékům proti bolesti. Pozor, při dávkách nad 15 gramů je sedativní účinek kratomu mnohem větší a může způsobit bezvědomí!
Je kratom bezpečná látka nebo nebezpečná droga?
Edward Boyer, profesor urgentní medicíny a ředitel toxikologického oddělení na univerzitě v Massachusetts, spolu s profesorem Chrisem McCurdyem, specialistou na chemii a farmakologii na univerzitě v Mississippi, již roky studují vlastnosti kratomu. Profesor Boyer byl před několika lety požádán Národním institutem zdraví (NIH) o průzkum této rostliny, protože se protidrogové útvary v USA obávaly, že trh tam zaplaví nová droga.
Vědci připouštějí, že mechanismus působení rostliny není dobře pochopen. Je známo, že mitragynin izolovaný z jeho listů se váže na stejný opioidní receptor jako morfin. To vysvětluje jeho analgetický účinek. Kromě toho mitragynin aktivuje opioidní receptor kappa, který pomáhá dlouhodobě udržovat aktivitu. Bylo také prokázáno, že sloučeniny v kratomu se vážou na serotonin, což zase pomáhá léčit depresi. Rostlina proto může být užitečná při chronických bolestech, depresích, drogových závislostech a při boji s únavou.
Oba vědci začali studovat populaci lidí, kteří sami bojovali s bolestí tím, že nakupovali opioidní léky proti bolesti v online lékárnách bez lékařského předpisu. Vláda USA současně začala s tímto typem lékáren bojovat. Nemocní ztratili přístup k drogám a někteří z nich začali užívat kratom.
Předchozí studie také ukázaly, že kratom může být mnohem bezpečnější než opioidní léky proti bolesti. Lidé se bojí opioidů, protože mohou vést k dýchacím problémům. Při předávkování těmito typy drog přestanete dýchat. Poruchy dýchání však nebyly ve studiích na potkanech, kterým byl podáván mitragynin, pozorovány, takže potenciální přínosy kratomu mohou být obrovské.
Nevíte jaký kratom si vybrat ?
ZELENÝ KRATOM JONKONG ČERVENÝ KRATOM JONKONG BÍLY KRATOM KASONGAN ZLATÝ KRATOM JONGKON