Cukr je droga, skrývající se prakticky všude!

Je cukr opravdu droga?

Jsem závislák na čokoládě. Slyšeli jste někdy podobnou větu od svých přátel? Věřte, že si nedělali legraci. Závislost na cukru skutečně existuje. Závislost = pravidelný přísun drogy. A žádné drogy ve velkých dávkách nejsou našemu tělu prospěšné. A v tomto případě to platí i o cukru.

2 důkazy, že cukr je droga

Konzumace cukru je podle SZÚ (Státní zdravotnický ústav) svým způsobem návyková. Poté, co jej člověk sní, se okamžitě navodí prostřednictvím dopaminu pocit štěstí, který vyvolává touhu po další konzumaci. A takto se člověk dostává do spirály, z které je obtížné uniknout.

1. Hormon štěstí dopamin

Znáte ten pocit fajn pocit po snězení nějaké čokoládové tyčinky? A pak tu neodolatelnou touhu dát si ještě jednu? Tak to je přesně ono. Závislost na cukru. Způsobuje ji dopamin. Ten se uvolňuje při konzumaci potravin, které nás nabijí energií. Dopamin navozuje pocit štěstí. Čím více ho naše tělo produkuje, tím více se stáváme závislými na konzumované potravině, která v nás vyvolává pocit štěstí. Stejně lidské tělo reaguje i při konzumaci kokainu.

V potravinách představuje nejvíc návykovou kombinaci cukr, sůl a tuk. Jedničkou jsou jednoznačně chipsy. Stejnou kombinaci ale obsahují všechny polotovary. Pozor na ně!

2. Regulérní abstinenční příznaky

Když si tělo navykne na pravidelnou konzumaci cukru ve velkém, vyžaduje jeho neustálý přísun. K čemu ale dojde, pokud tělo nedostane svou dávku? Zkuste na pár dnů vynechat z vašeho jídelníčku přidaný cukr -  sladkosti, slazené limonády, polotovary. Co nastane? Začnete být podráždění, unavení, možná začnete pociťovat úzkost a bude se vám motat hlava. Špatná nálada je také příznakem cukrových abstinenčních příznaků. Když vydržíte, tělo si během pár dnů dokáže odvyknout. Kdo nevydrží, sní na posezení dvakrát tolik sladkého oproti normálu a bude mu zase fajn.

sugar-cukr-clanek-fithouse

Věděli jste, že…?     

Všichni víme, že nadměrná konzumace cukru způsobuje hypertenzi, diabetes, kardiovaskulární onemocnění a obezitu. Ale věděli jste, že:

  1. Přemíra cukru zhoršuje paměť a přispívá k depresím?
  2. Cukr může způsobit Alzheimerovu chorobu?
  3. Nadměrná konzumace fruktózy, kterou najdete v ovoci, má pro náš organismus stejné důsledky jako nadměrná konzumace alkoholu?


Pojďme se na tyto skutečnosti podívat blíže. Je dokázáno, že cukr může doslova zpomalit mozek – tím se zhorší paměť i učení. Jak to ten cukr dokáže? Hormon inzulin reguluje kromě krevního cukru také funkci mozkových buněk. Pomáhá jim mezi sebou lépe komunikovat a tím se posiluje naše paměť. Pokud jsou ale hladiny inzulinu trvale sníženy nadměrnou konzumací cukru, mozkové buňky přestanou správně fungovat.

A deprese? Konzumace sladkostí a podobných potravin s velkým obsahem cukru způsobí rychlý nárůst krevního cukru, který ovšem za chvíli začne rychle klesat. Velké výkyvy v hladině krevního cukru vyvolávají pocity úzkosti, depresivní stavy a ovlivní i vaši náladu.

Co vliv cukru na Alzheimerovu chorobu? Může ji způsobit vysoká hladina krevního cukru v kombinaci s rezistencí inzulinu. Vysoký krevní cukr škodí ze všeho nejvíce právě mozku.

Jak je to s tou fruktózou? Je vědecky dokázáno, že velká konzumace fruktózy změní váš metabolismus, zvýší krevní tlak a poškodí játra. Jak může fruktóza poničit játra? Jednoduše. V játrech dochází složitým procesem k její přeměně na tuk. Čím více fruktózy, tím více práce budou játra mít. Přílišné a opakující se pracovní nasazení našim játrům škodí.

A na závěr perlička ze světa. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje, aby cukr tvořil maximálně 10% celkového přísunu energie. České děti ale toto doporučení překračují v průměru o čtyřicet procent.

Energetické tyčinky   Spalovace tuků - fithouse

Jsou náhražky cukru zdravější?

V malém množství není cukr škodlivý. Můžete jej nahradit medem, javorovým sirupem, kukuřičným a rýžovým sirupem nebo stévií. Tyto náhražky jsou sice zdravější, ale s výjimkou stévie je jejich kalorická hodnota srovnatelná s bílým cukrem. V konečném důsledku je vhodné konzumaci cukru spíše omezovat, než nahrazovat.

Konzumace cukru ve velkém představuje problém. Některé státy dokonce zvažovaly uvalit na cukr vyšší daň – podobně jako u alkoholu a tabáku. Nemoci způsobené nadměrnou konzumací cukru dominují na světě dokonce nad těmi infekčními. Zamyslete se proto nad tím, kolik cukru ve stravě přijímáte. Omezte konzumaci přidaných cukrů. Nemusíte mít obavu, že nebudete mít dostatek cukru. Člověk si bohatě vystačí se sacharidy přijímanými v běžném racionálním stravování.