Cvičit při nemoci - ANO či NE?

Každý z nás tento problém ve své kariéře už rozhodně někdy řešil. Ať už děláte cokoliv - posilujete nebo rekreačně běháte, pak se možná někdy váš tréninkový plán, progres či příprava na závody sesypaly, protože do vašeho života vstoupila nějaká viróza, nachlazení či bakteriální infekce. A na vás pak bylo těžké rozhodnutí, zda pokračovat a cvičit či pár dnů cvičení vynechat.

Záleží to na v podstatě na jednom faktoru – vážnosti choroby, která vás přepadne. Naslouchejte také svému tělu a řiďte se svým pocitem. Od toho se při rozhodování odrazte. Kdy tedy připadá trénink v úvahu a kdy by naopak měl být naprostým tabu?

Ještě než nás zchvátí bacily

Při zvažování tréninku během nemoci byste měli vědět, že sportování je pro lidské tělo stres. Tréninkem oslabujete imunitní systém – intenzivním cvičením ho prakticky vyřadíte z provozu přibližně na 10 hodin. Než se imunitní systém dostane zpět do svých zajetých kolejí, trvá to až 72 hodin. Když tedy cvičíte i během nemoci, už tak oslabený imunitní systém ještě více oslabujete. Nebyla by proto lepší tréninková pauza?

illnes-exercise-blog

Rýma, lehké škrábání v krku a žádná zvýšená teplota

V takovém případě můžete o tréninku uvažovat. Je nutné ho ale přizpůsobit vašemu stavu – dejte si jen lehké cvičení s menší zátěží, které bude trvat do 30 minut. Ideálně zvolte jógu, lehké zahradnické práce, projížďku na kole nebo venkovní chůzi.

Proč sportování za takové situace nevadí? Lehkou fyzickou aktivitou nastartujete imunitní systém, ale nevyřadíte ho z provozu jako při intenzivním tréninku. Díky tomu vám cvičení pomůže rychleji překonat nachlazení. Právě svým pohybem jej aktivujete, což je v počáku blížící se virozy velmi žádoucí.

Zvýšená teplota nebo horečka

Jestli vás bolí svaly, klouby, cítíte se pod psa a ke všemu máte zvýšenou teplotu nebo horečku, jednoznačně patříte do postele a ne do posilovny. Chřipku, angínu nebo zánět průdušek musíte vyležet a ne se nadopovat prášky na potlačení příznaků nemoci a jít třeba běhat. Výkonnostně by to nebyla žádná hitparáda, únava by dorazila velice rychle a navíc vám kvůli horečce hrozí při tréninku porucha termoregulace.

Aby tělo mohlo s infekcí bojovat, potřebuje k tomu klid. Sportováním riskujete zhoršení nemoci a koledujete si o závažnější zdravotní komplikace. Které to jsou? Srdeční selhání, zánět srdečního svalu, virový zápal plic nebo chronický únavový syndrom. Nebezpečí těchto zdravotních komplikací spočívá v tom, že se mohou projevit až za pár let.

Zvracení a průjmy

Tabu je trénink i při zvracení nebo průjmu. Ať už je původce nemoci jakýkoliv a jedná se o jednorázovou otravu jídlem, střevní chřipku či střevní bakteriální infekci, lékaři se shodují v tom, že musíte vynechat trénink i jakoukoliv fyzickou aktivitu na rámec nutného pohybu. Průjmem a zvracením totiž intenzivně ztrácíte tekutiny a hrozí rozvrat vnitřního prostředí organismu při současné fyzické zátěži.

Trénink po nemoci

Po prodělané nemoci nepřepalte trénink. Vracejte se postupně do tréninkového rytmu. U lehčího nachlazení můžete začít sportovat už pátý den – to už máte rýmu skoro za sebou a cvičení vám pomůže vyhnat bacila ven z těla. Ale poslouchejte své tělo, a když se necítíte, prostě netrénujte.

Jak se bránit proti bakteriím a virům?

Posilujte imunitu. Obranyschopnost organismu podpoříte dlouhodobým pravidelným sportováním. Také doporučujeme po každém tréninku vypít syrovátkový protein – kromě obrovského množství živin příznivě ovlivňuje imunitní systém.

Skvělou volbou na podporu imunity je pravidelná ranní studená sprcha. A když už jsme u té hygieny, v zimě neuškodí časté mytí rukou antibakteriálními gely.

Hodně ovoce a zeleniny také posílí imunitní systém. Přidejte k tomu ještě vitamínové potravinové doplňky a máte prevenci nachlazení jak vyšitou.

Někdy však naše snaha prostě nestačí a přichází na scénu antibiotika. Nicméně, i v tomto ohledu je potřeba si připomenout pár rad.

Antibiotika a dopad na váš trénink

Téma užívání antibiotik v kombinaci s aktivním tréninkem, je obecně velmi diskutované téma. Obecně často s rozlišnými výstupy.

Nejprve je nutné si vysvětlit, že důvodem k podávání antibiotik je bakteriální původce nemoci. I kdybyste měli tu nejtěžší chřipku, antibiotika fungují jen na různé druhy bakterií, které např. způsobují angíny a záněty průdušek, nikdy ne na viry chřipky či nachlazení. Z toho důvodu nemá smysl lékaře přemlouvat ve vidině rychlejšího uzdravení, s viry se musí tělo vypořádat samo.

Lékařem předepsaná antibiotika vždy dobírejte až do konce, tak, jak vám určil lékař. A rozhodně nedejte na zajímavé výstupy z diskuzí, kdy mnozí antibiotika vysadí dříve či dokonce po prvním dnu přestávají s léčbou a utíkají cvičit, aby neztratili formu. Pokud po pár dnech, když se vše zdá na dobré cestě, antibiotika vysadíte, přeživší jedinci bakteriálního původce se opět rozmnoží, navrácené onemocnění bude výrazně horší a návrat pak o to složitější. A za to to nestojí, co myslíte?

Energetické tyčinky  Vitamíny - fithouse

Cvičit nebo necvičit?

Cvičení během nemoci je tedy na pováženou. Zdraví ale máte jen jedno. Pár dnů bez tréninku není žádná hrůza, mnohdy na něj při nachlazení ani nemáte pomyšlení. Už tímto vám tělo dává najevo, že by to chtělo na pár dnů zvolnit.