Jak nejlépe nahradit bílý cukr? Mlsejte s námi zcela bez cukru ...

Jak nahradit bílý cukr: Vyzkoušejte 7 přírodních sladidel, nebo mlsejte zcela bez cukru

Rádi byste nahradili bílý cukr zdravější a méně kalorickou variantou? Představujeme vám 7 přírodních sladidel, které ho bez problémů vyštípou z vaší kuchyně. Přidali jsme také pár tipů na zdravé mlsání bez cukru, které vám nezkazí figuru, a přesto uspokojí vaše chuťové pohárky.

Proč je bílý cukr škodlivý

Bílý cukr při výrobě ztratí všechny minerály a vitamíny. Není v něm nic, co by našemu tělo prospívalo. Právě naopak – bílý cukr nás ochuzuje o vápník. To má za následek nejen zkažené zuby, ale i slabé kosti. V nejhorším případě to vše může vést až k řídnutí kostí (osteoporóze).

Bílý cukr se někdy nazývá zabiják nebo bílý jed. Věděli jste, že průměrný Čech ročně zkonzumuje až 50 kg bílého cukru? To je poměrně alarmující – jen si to představte. Vždyť toto sladilo oslabuje imunitu a přispívá k vysokému tlaku. Nemluvě o tom, že zvyšuje hladinu cukru v krvi a způsobuje cukrovku. Poslední důvod je asi jasný, a tím je jeho spojitost s nadváhou a obezitou. Cukr je kalorická bomba. 100 g cukru obsahuje 406 kalorií.

Syrupy a omáčky bez přidaného cukru jako ideální alternativní slazení

 

Jak přestat používat bílý cukr

U bílého cukru je háček především v tom, že spousta z nás si na něj vybudovala závislost. Je proto opravdu těžké ho zcela vysadit, především pokud ho konzumujete delší dobu ve velkých dávkách. Avšak nic není nemožné. Můžete ho zkusit nahradit zdravější variantou. A tou jsou alternativní sladidla. Další možností je sáhnout po produktech, které jsou bez cukru, ale zase jsou bohatší na proteiny či další živiny. Pojďme se podívat na všechny možnosti, které máme.

Med

Med je klasika, na kterou nedáme dopustit. Nejen, že skvěle chutná, ale navíc obsahuje spoustu vitamínů a minerálů. Najdete v něm také aminokyseliny a enzymy. V porovnání s cukrem obsahuje méně kalorií (288 kcal na 100 g medu).

Zařaďte ho pravidelně a prospějete vašemu zdraví. Snižuje krevní tlak, podporuje krevní oběh a zažívání. Při nachlazení pomůže s vykašláváním. Dejte si pozor – med je často šizený. Nejlepší jsou krystalizované medy. U těch máte jistotu, že v nich není přimíchaný i bílý cukr. Med falšovaný cukrem vám totiž nikdy nezkrystalizuje.

Sirupy

Doporučujeme zejména javorový nebo rýžový sirup. Javorový sirup obsahuje velkou dávku vitamínů A, D a B, minerálů, manganu, zinku, železa a draslíku. Navíc v něm najdete i prospěšné antioxidanty. Rýžový sirup se vyrábí z rýžového škrobu. Díky šetrnému zpracování v něm zůstaly vitamíny a minerály. Protože neobsahuje fruktózu, uvolňuje energii postupně. Oba sirupy jsou sice méně kalorické než cukr, ale ne o moc. Buďte proto opatrní a nepřehánějte to.

Datle

Tuto blízkovýchodní pochoutku si oblíbil snad každý, koho zajímá zdravá a hodnotná strava. Najdete v nich vápník, železo a draslík. Mají spoustu benefitů pro lidské zdraví. Pozitivně působí i na kognitivní funkce, a to díky vysokému obsahu kyseliny pantotenové. To ale není všechno. Jsou totiž také na krásu, protože zlepšují kvalitu vlasů a nehtů.

Datle se používají jako plnohodnotná náhražka cukru při pečení a přípravě dezertů. Příznivci raw stravy se bez nich neobejdou. Vyzkoušejte cukr nahradit datlemi i vy – snadno se zpracovávají a mají opravdu hodně co nabídnout.

Kokosový cukr

Kokosový cukr se získává z mízy kokosových palem. Obsahuje antioxidanty, vitamín B, vápník, draslík, železo a zinek. Má nízký glykemický index. Bohužel má poměrně vysoký obsah kalorií, a tak to s ním nepřehánějte. Hodí se na pečení i jako běžné sladidlo.

Xylitol

Xylitol se nachází v kukuřici, březovém dřevu, jahodách, malinách a dalších bobulích. Překvapí vás svou sladkostí a nízkou energetickou hodnotou. Ač je, co se týče chuti, k nerozeznání od klasického bílého cukru, najdete v něm jen dvě třetiny kalorií. Výhodou je, že neobsahuje žádnou fruktózu. Působí docela opačně jako bílý cukr. Zvyšuje absorpci vápníku v těle. Pomáhá vylepšit kvalitu zubů a kostí. Ale pozor – nepřehánějte to. Při nadměrné konzumaci může způsobit zažívací obtíže.

Erythritol

Erythritol je v mnohém podobný xylitolu. Nezvyšuje hladinu cukru, inzulinu ani cholesterolu. Našli byste ho například v ovoci. Na rozdíl od něj ale nezpůsobuje zažívací obtíže. Jde o skvělou náhradu bílého cukru, protože v 1 g tohoto sladidla najdete jen 0,24 kcal.  Díky nízkému glykemickému indexu je vhodný i pro diabetiky.

Melasa

Melasa se vyrábí z cukrové řepy nebo cukrové třtiny. Najde v ní spoustu vitamínů, minerálů a antioxidantů. Má příjemně sladkou chuť a o polovinu méně kalorií než bílý cukr. A jak je to s jejím přínosem pro lidské zdraví? Studie prokázaly, že podporuje krvetvorbu a má ozdravný vliv na lymfatické uzliny.

Proteinové tyčinky bez cukru jako ideální svačinka když chcete zhubnout

 

Mlsání bez cukru – oslaďte si život bez výčitek

Kromě alternativních sladidel na trhu najdete i spoustu výrobků, které jsou zcela bez cukru, a přesto chutnají sladce. V tomto ohledu jsou skvělé proteinové tyčinky bez cukru. Kromě lahodné chuti obsahují i důležité živiny, a tak vás zasytí vás na delší dobu než běžná cukrovinka.

Osladit život si můžete i Topingem od Bodylab. Nenajdete v něm nejen žádný cukr, ale ani žádné kalorie. K dostání je hned v několika příchutích. Můžete si s ním osladit cokoliv, co si budete přát. Sladké polevy pozvednou vaši snídani nebo svačinu na úplně jinou úroveň.

Také syrup od Cheat Meal je super sladidlo bez výčitek. V každé porci najdete jen 1 kalorii. Hodí se do jogurtu, na tvaroh, na ovesné kaše, proteinové palačinky nebo třeba do ovocných salátů. Fantazii se meze nekladou.

A čím sladíte vy?