Jak účinně zabránit zranění kloubů, šlach a chrupavek

Prevence zranění kloubů, šlach, plotének a dalších

Pravidelné cvičení by mělo být nedílnou součástí našeho každodenního života. Ostatně bez pohybu to zkrátka nejde, což vám potvrdí v podstatě každý, včetně vašeho ošetřujícího lékaře. Nejvhodnější a také nejdostupnější, je cvičení v posilovně, pokud pomineme pravidelné procházky či plavání. Při výběru se nechte inspirovat tipy od zkušenějších borců. Vyberete si pak tu, která vám bude nejvíce vyhovovat a můžete se pustit do cvičení. Samozřejmě, při maximalizaci účinku nezapomínejte na kvalitní suplementy.

Samozřejmě, že vám nic nebrání, abyste si zřídili posilovnu i doma, ovšem ne každý má rodinný dům a do paneláku by se vám nářadí cpalo asi dost těžko. Pro vaše zdraví, kondičku i pěknou postavu, je cvičení nejen prospěšné, ale také nezbytné, musí se však dodržovat určité zásady, bez kterých si snadno přivodíte nečekané a velmi nepříjemné zranění, které vás může na nějaký čas dokonce vyřadit z provozu. Bez ohledu na to, jestli si pošramotíte klouby, natrhnete šlachu nebo vám třeba vyskočí ploténka. Berte tyto zásady jako prevenci proti zranění a snažte se je všechny zapamatovat.

jAK SE ZAHŘÁT před cvičením

Dříve, než se vůbec do nějakého náročnějšího cvičení pustíte, musíte se nejdříve trochu zahřát. Ideální je, když si dáte deset minut jízdy na rotopedu s nejnižší zátěží nebo si po stejnou dobu zaběháte na běžeckém pásu. To na zahřátí bohatě stačí, svaly se prohřejí, budou více elastické a tím pádem bude jejich následné protahování a procvičování mnohem efektivnější s lepšími výsledky a hlavně bezpečné.

Hlídejte si techniku CVIČENÍ

Každý cvik, který provádíte, musí být po technické stránce proveden na 100 %. Žádná polovičatost nebo nedokonalost není v tomto případě na místě. Jakmile se jednou rozhodnete, že budete cvičit, je nutné, abyste měli správnou techniku. Když je technika cvičení špatná, pak se nadměrně zvýší možné riziko úrazu, zejména pokud používáte vyšší zátěž. Navíc se díky nevhodné technice také často snižuje účinek takového posilování, takže u procvičované svalové partie nedosahujete jen minimálních výsledků.

Strečink - PROTAŽENÍ TĚLA

Bude se vám to zdát jako zbytečnost, ale opak je pravdou. Nejlepší je, když si prostřednictvím strečinku protáhnete komplet celé tělo. Pokud se vám nechce, zaměřte se jen na ty partie, kterým se během cvičení chcete věnovat a protáhněte je strečinkem. Toto protažení funguje jako vynikající prevence proti zkracování svalů a také možné svalové nerovnováze. V neposlední řadě se o hodně zvýší rozsah pohybu, který budete provádět.

Optimální zátěž

Zapomeňte na to, že se budete předvádět a držte se toho, co opravdu dokážete. Vždy se snažte cvičit s optimální zátěží, to znamená, že si naložíte jen tolik, kolik skutečně zvládnete a nebudete se zbytečně přetěžovat. Mějte na paměti, že když bude zatížení příliš velké, nebudete schopni provést cvik jak je potřeba, takže bude proveden špatně a následně dojde k přetížení kloubů, vazů atd., což může ve finále vést opět k velmi nepříjemnému zranění.

Nepodceňujte dohled jiné osoby

Některé druhy cvičení mohou být záludné, a pokud v něm nejste tak úplně zaběhnutí, zejména v začátcích, je lepší, když je s vámi během provádění určitých cviků přítomna další osoba (trenér), která vám případně může pomoci, když se vám něco nepovede. Jako příklad můžeme uvést třeba Bench Press a další cviky, tam se druhá osoba rozhodně vyplatí. Ostatně být slisován činkou, kterou už budete jen těžko zvedat, není nic příjemného a pak budete ještě rádi, že jste si s sebou nějakého toho kamaráda přece jen vzali, aby pomohl.

Protažení po tréninku

Jestli se vám zdá, že strečink před cvičením byl dostačující a samotné cvičení už žádné další zakončení nepotřebuje, jste na omylu. Po každém tréninku si znovu protáhněte tělo jako před cvičením. Nejen, že se protáhnou svaly, ale zároveň se z nich díky strečinku odplaví nežádoucí odpadní látky.

VÝŽIVA NA POSÍLENÍ CHRUPAVEK, ŠLACH A KLOUBŮ.

Jako prevenci zranění je vhodné, užívat doplňky výživy pro posílení kloubních chrupavek, šlach a kloubů. Je třeba brát v potaz, že kloubní výživa vám způsobené zranění nevyléčí tudíž je velmi důležitě s vyšší fyzickou zátěží užívat vhodné doplňky na zesílení kloubů a šlach.

Vhodnou kloubní výživu si vyberete ZDE

 Ideální je užívat dopňěk stravy který obsahuje kombinaci glukosaminsulfátuchondroitinsulfátu, chondroprotektivních látek -  látky MSM a kolagenůGlukosaminsulfátchondroitinsulfát a kolagen 

Poznámka: Jestliže si tyto zásadní poznatky dokážete zapamatovat a budete z nich vycházet při každém cvičení, nemělo by se stát, že byste se jakkoliv zranili. Prevence zranění je důležitá a nikdy byste ji neměli podceňovat, ať už cvičíte ve veřejné posilovně nebo si jí zřídíte u vás doma. Jako začátečníci, kteří teprve v posilovně začínají, si musíte nejdřív zpevnit svaly, které jsou umístěny podél páteře. Je to tzv. svalový korzet a zhruba to trvá 6 až 8 týdnů, než se zpevní.