Látka TST je hojně přetřásané téma, které máme již od nepaměti spojené s mužskou populací a to zejména ve spojitosti s mužností, silou samotného muže, jeho výkonem v posteli, výdrží nejen při sportu apod. Díky této látce je schopen dosáhnout vyšších výkonů a současně díky své výši určit postavení mezi muži. Důležitý je i v souvislosti s budováním svalové hmoty, přičemž právě na tuto problematiku se nyní zaměříme.
Věděli jste, že když začne hladina mužského hormonu klesat, mohou se dostavit nečekané a často i velmi nepříjemné komplikace? Své o tom vědí zejména starší muži a všichni ti, kteří nemají dostatek pohybu a přes velké břicho si často ani nevidí na spodní část těla.
Nedostatek mužského hormonu je potřeba řešit včas a pokusit se ho co nejdříve zvýšit, neboť s jeho poklesem se snižuje i mužské libido, jehož výše se může měnit. Je jen na vás, jestli budete chtít hladinu mužského hormonu zvýšit a bude z vás znovu ten pravý chlap a sexuální mašina i svalovec nebo nebudete dělat nic a jediné co vás vzruší, bude talíř s tučným jídlem. Jak zvýšit hladinu mužského hormonu a tím i libido?
Co je vlastně TST?
TST je mužský hormon, bez kterého se neobejdete, pokud chcete budovat svalovou hmotu. Normální hladina mužského hormonu má vliv na pocit spokojenosti, dostatečnou energii, již zmíněné libido a svým způsobem i sportovní výkonnost. Udržení optimální hladiny tohoto hormonu není důležité jen kvůli svalům, ale pokud vám jde o jejich nárůst, je mužského hormonu velmi důležitým faktorem u každého sportovce ve fitness, u silových sportů, silově-dynamických sportů atd.
S přibývajícím věkem dochází k úbytku mužského hormonu a postupně je tento pokles znát. Když to vezmeme z obecného hlediska, jeho pokles začíná už po třicítce a to zhruba o 1 až 2 % každý rok. To je důvod, proč je nutné hladinu mužského hormonu navyšovat jak je to jen možné.
Jak se projevuje nedostatek mužského hormonu?
Pokud jde o nepřirozený pokles TST, tedy takový, za který nemůže váš věk, je na vině nějaká porucha, onemocnění a podobně. V takovém případě se nízká hladina TST projevuje různými způsoby. Můžete mít problémy s erekcí, sníží se vám sexuální libido, dochází u vás ke ztrátě svalové hmoty, zvyšuje se procento tělesného tuku, střídají se u vás nálady, objevují se sklony k depresím a podobně.
Posilovací trénink
Správný posilovací trénink dokáže zvýšit hladinu mužského hormonu a díky tomu můžete budovat svalovou hmotu. Hlavní je to nepřehánět, aby nedošlo k přetrénování, tím by se překročila hranice navýšení hladiny mužského hormonu a naopak by se zvýšila hladina stresového hormonu kortizolu. Ten pak redukuje množství svalové hmoty a naopak sníží hladinu mužského hormonu a budete zase na začátku.
Když se provádí základní cviky s vyšší zátěží, ale s menším počtem opakování, hladina mužského hormonu bude stoupat. Trénink si rozložte na zhruba 4 až 5 týdnů a každý jednotlivý trénink zvládněte maximálně do 80 minut. Zaměřte se na série s přiměřenou váhou, aby bylo možné zvládnout 5 - 8 opakování asi tak ve 4 sériích a dvouminutovými přestávkami mezi sériemi.
Aerobní trénink
Ten je prospěšný pokud chcete mít pod kontrolou tělesný tuk, ale i zde platí, že méně je někdy více. Zvolte jen středně náročné aerobní tréninky, jako je třeba rychlá chůze na běžícím pásu. Každý trénink by neměl být delší než 30 - 45 minut a zařaďte ho jen tak 3x. Častějším tréninkem tohoto typu byste zbytečně přicházeli o svalovou hmotu.
Zvyšte příjem bílkovin
Chcete-li budovat svalovou hmotu, pak se rozhodně neobejdete bez bílkovin, které mají pozitivní vliv také na hladinu mužského hormonu. Ideální je konzumace proteinových nápojů. Bílkoviny ve formě suplementů jako jsou syrovátkové nebo třeba vaječné hydrolyzáty mají vliv na zvýšení hladiny mužského hormonu.
K těmto doplňkům výživy je potřeba také upravit jídelníček, který by měl obsahovat vyšší množství bílkovin než sacharidů, což má dobrý vliv na ledviny, játra a celkovou hladinu mužského hormonu. Konzumujte mléčné produkty, vejce a jakékoliv libové maso. Denně byste měli přijímat 2 g bílkoviny na každý jeden kilogram vaší váhy. Celkově by měly proteiny tvořit zhruba 30 % denního kalorického příjmu.
Dodejte tělu potřebné vitaminy a minerály
Když tělo dostane nezbytné vitamíny a minerály, zvýší se produkce mužského hormonu. Kromě ovoce a zeleniny, můžete zkusit i vhodné doplňky stravy. Zaměřte se zejména na zinek, hořčík, selen, vitamin C, D, H a B6.
Co dalšího pomůže se zvýšením hladiny mužského hormonu?
- omezte nebo zcela vynechejte alkohol - v malém množství sice prospívá srdci, ale pravidelná konzumace vyšších dávek snižuje hladinu mužského hormonu.
- jezte košťálovou zeleninu - některé druhy zeleniny navyšují hladinu mužského hormonu, zejména brokolice, kapusta, růžičková kapusta, brukev, zelí, kedluben, řeřicha, čínské zelí a hořčičná nať.
- přijímejte dostatek tuků - zapomínat nesmíte na omega-3 mastné kyseliny, ale i tzv. nezdravé nasycené tuky jsou často prospěšné, když chcete navýšit hladinu mužského hormonu. Zároveň jsou dobré při budování svalové hmoty. Zařaďte na jídelníček olivový olej, lososa, arašídy atd.
- dopřejte tělu dostatek spánku - ideální je spát 7 - 8 hodin každý den. Spánkem regenerujete tělo po tréninku a také udržujete optimální hladinu tzv. steroidních hormonů, tedy růstového hormonu a mužského hormonu. Odpočaté tělo má více energie i vyšší hladinu hormonů.
- dodržujte volné dny bez cvičení - odpočinek má příznivý vliv na hladinu mužského hormonu. Když 4 nebo 5 dní v týdnu věnujete posilování, pak musíte ty zbývající dny odpočívat, aby mohlo tělo regenerovat a tím i navýšit množství mužského hormonu v těle.
- pravidelný sex - čím častěji máte sex, tím lépe narůstá hladina mužského hormonu. Bez ohledu na to, jestli máte či nemáte stálý protějšek, je důležitá pravidelná ejakulace, aby se hladina mužského hormonu mohla navyšovat.