Preferujete spíše ranní nebo odpolední trénink? Cvičení ráno vás dokáže skvěle nastartovat pro celý den, jak ale trénink skloubit se snídaní? Je lepší se nasnídat před, nebo po něm? Pojďte se na to s námi v našem článku podívat!
Obsah:
Vyvážená strava je klíčem k úspěchu
Kdy je lepší cvičit na lačno a kdy po snídani?
Dejte hlavně na sebe a svůj pocit
Tipy na rychlé a lehké snídaně před tréninkem
Kdy cvičit? Rozhodnout se, zda cvičit na lačno nebo až po snídani, může být pro některé sportovce a fitness nadšence dilema. Oba přístupy mají své výhody i nevýhody a to, jak se rozhodnete, závisí na vašich cílech, životním stylu, ale i individuální reakci těla. Zastánci cvičení na lačno tvrdí, že je tento způsob ideální při hubnutí, i to může být ale trochu jinak. pojďme se společně podívat na to, jak to s cvičením bez předchozí snídaně je…
Ráno dělá den!
Trénink brzy ráno zařazuje do svého plánu stále více fitness nadšenců. Má totiž hned několik výhod – ráno nemáte příliš času na rozmýšlení a výmluvy, trénink vás skvěle nabije a udělá hned začátek dne lepší, vaše tělo bude protáhlé a nabuzené a taky máte zkrátka již hotovo a po zbytek dne se můžete soustředit na jiné věci.
Cvičení ráno na lačno
S tvrzením, zda je cvičení na lačno lepší, nebo ne, nám může pomoci hned několik faktů. V první řadě jistě všichni víme, že tělo potřebuje k podání výkonu energii. Energii si bere ze stravy, která by se měla skládat z bílkovin, sacharidů a tuků. Nejjednodušším zdrojem energie jsou pro tělo právě sacharidy, poněvadž jsou nejsnadněji rozložitelné. Pokud ale tělu sacharidy nedodáte, bude čerpat buď z již uložených sacharidů a nebo tuků. A to je jeden z faktorů, kvůli kterému mnoho lidí při hubnutí chodí cvičit nalačno.
Rychlé spalování tuků?
Nic ale není tak jednoduché. Pamatujte, že spalování tuků ještě neznamená hubnutí. Naopak může dojít spíše k úbytku vámi vydřených svalů, protože tělo začne primárně brát energii ze štěpení aminokyselin. A ty jsou, no ve svalech. Zároveň rozdíl při spalování tukův rámci tréninku nalačno nebo po jídle, není zas až tak obrovský a neudělá tudíž takový rozdíl.
Výhody cvičení na lačno
- Podpora spalování tuků
Cvičení na lačno může zvýšit spalování tuků, protože tělo nemá okamžitý přísun glukózy z potravy a je nuceno čerpat energii z tukových zásob. - Efektivní využití ranní energie
Ráno jsou hladiny kortizolu, hormonu podporujícího mobilizaci energie, přirozeně vyšší. Tento hormon pomáhá tělu efektivněji čerpat energii, což může vést k intenzivnímu tréninku i na prázdný žaludek. - Jednoduchost a časová úspora
Cvičení na lačno nevyžaduje čekání na strávení jídla. Pokud máte hektický den, ranní trénink bez snídaně vám umožní ušetřit čas a zahájit den aktivně.
Nevýhody cvičení na lačno
- Riziko nízké energie
Cvičení na lačno může být náročné pro lidi, kteří jsou zvyklí na intenzivní tréninky, protože tělu může chybět energie potřebná k výkonu. - Možné odbourávání svalů
Při delším cvičení na prázdný žaludek může tělo začít čerpat energii nejen z tuků, ale i z bílkovin, což může vést ke ztrátě svalové hmoty, zejména pokud není zajištěn dostatečný příjem bílkovin během dne. - Pocit nevolnosti
Někteří lidé se mohou při cvičení na prázdný žaludek cítit slabě nebo zažívat závratě. Pokud k tomu máte sklony, cvičení na lačno nemusí být pro vás.
Vyvážená strava je klíčem k úspěchu
Pokud je vaším cílem hubnutí, nespoléhejte pouze na cvičení na lačno. Rozhodně se nejedná o kouzelný klíč k úspěchu, vše se nakonec stejně vždy odvíjelo a bude odvíjet od vašeho příjmu a výdeje kalorií. Zaměřte se proto na vaši stravu, která by měla obsahovat vyvážený poměr všech tělu potřebných látek, jako jsou proteiny, sacharidy, tuky, ale i vitamíny a další prvky.
Výhody cvičení po snídani
- Vyšší výkon a energie
Po snídani má tělo dostatek glukózy, která slouží jako rychlý zdroj energie. To se může pozitivně odrazit na intenzitě a kvalitě vašeho tréninku, zejména pokud jde o silové nebo vytrvalostní cvičení. - Lepší regenerace svalů
Dostatečný příjem živin před tréninkem podporuje regeneraci svalů a snižuje riziko odbourávání svalové hmoty. Jídlo bohaté na sacharidy a bílkoviny může tělu dodat potřebné stavební látky. - Větší stabilita hladiny cukru v krvi
Snídaně pomáhá udržet stabilní hladinu cukru v krvi, což může snížit riziko náhlé únavy nebo slabosti během tréninku.
##PRODUCT-WIDGETS-34288##
Nevýhody cvičení po snídani
- Časová náročnost
Pokud cvičíte ráno, budete potřebovat čas na snídani a její strávení, což může prodloužit vaši přípravu a zkomplikovat harmonogram. - Pocit plnosti
Někteří lidé pociťují při cvičení po jídle těžkost, zejména pokud jejich jídlo bylo příliš vydatné. Pokud se tedy rozhodnete cvičit až po snídani, vyberte si snídani, která bude lehká a snadno stravitelná.
Kdy je lepší cvičit na lačno a kdy po snídani?
- Cvičení na lačno je vhodné pro mírně intenzivní aktivity, jako je chůze, jogging nebo jóga a běh. Ideálně ihned po aktivitě dodejte tělu rychlé cukry v podobě nějakého ovoce. Až po hodině si dopřejte pořádnou snídani s dostatkem bílkovin, sacharidů a zdravých tuků.
- Cvičení po snídani je ideální pro intenzivní tréninky, jako je silový trénink, běh na dlouhé tratě nebo skupinové lekce, kde potřebujete dostatek energie pro maximální výkon. Tady tělo potřebuje pro výkon dostatek energie, tak mu ji dopřejte.
Nezapomínejte na regeneraci!
Pokud se rozhodnete cvičit na lačno, je důležité zajistit kvalitní výživu během dne, abyste předešli ztrátě svalové hmoty a podpořili regeneraci. Po tréninku si dopřejte snídani bohatou na bílkoviny a sacharidy, například vejce s celozrnným chlebem a zeleninou nebo smoothie s proteinem a ovocem.
Naopak pokud preferujete cvičení po snídani, dejte si lehké jídlo alespoň 30–60 minut před tréninkem. Skvělou volbou může být banán s arašídovým máslem nebo ovesná kaše s ovocem.
Dejte hlavně na sebe a svůj pocit
Úplně nejdůležitějším ukazatelem je na závěr vždy vaše tělo! Každý jsme jiný a vyhovují nám jiné věci a návyky. Vyzkoušejte, jak váš organismus reaguje na cvičení po a před snídaní. Někteří by například nikdy nešli běhat bez předchozí ovesné kaše či proteinové tyčinky, dalším by se zase naopak dělalo nevolno. Poslouchejte své tělo a najděte si takové rituály a postupy, které vám vyhovují a cítíte se při nich dobře.
Tipy na rychlé a lehké snídaně před tréninkem
Mezi ideální lehké snídaně před tréninkem patří například ovesné kaše, smoothies nebo celozrnný chleba s oříškovým máslem. Doplnit je můžete také nápojem ze super greens, který vás nabije, ale dodá tělu i živiny a další prospěšné látky. Pokud máte více času, můžete si dopřát proteinové palačinky nebo vafle. Sladké snídaně jsou skvělým zdrojem cukrů, ze kterých budete následně při posilování čerpat. Další tipy na fitness snídaně najdete také v našem článku.
Vydatnější snídani v podobě chlebu s avokádem, vajíčkem a šunkou si dopřejte ideálně až po tréninku, protože se jedná o látky, které jsou pro tělo těžší na strávení.
##PRODUCT-WIDGETS-35103##
Neexistuje univerzální odpověď na otázku, zda je lepší cvičit před nebo po snídani. Klíčem je poslouchat své tělo, zkoušet a najít přístup, který vám nejlépe vyhovuje. Pamatujte, že pravidelnost a radost z pohybu jsou důležitější než samotné načasování tréninku.
Nejčastější dotazy
Kdy cvičit – před jídlem nebo po jídle?
Rozhodnutí je na vás! Dejte na své tělo a to, jak na trénink reaguje. Nalačno můžete zkusit lehký trénink, jogging, běh nebo jógu. Pro silové tréninky je lepší dopřát tělu předem všechny důležité živiny, ze kterých bude čerpat energii.
Proč necvičit po jídle?
Těsně po jídle si dejte krátkou pauzu, aby stihl organismus látky strávit. Cvičení bezprostředně po jídle se zkrátka nedoporučuje, aby se vám neudělalo špatně.
Kdy je nejlepší cvičit při hubnutí?
Čas tréninku nemá na hubnutí vliv. Vše se nakonec vždy odvíjí od vašeho příjmu a výdeje, takže svou pozornost věnujte tomu, zda je vaše strava vyvážená.