Dává smysl tlumit potréninkovou bolest pomocí volně prodejných léků?
Ráno ještě ani neotevřete oči a už je vám jasné, že ten včerejší trénink nohou stál za to. Vstát z postele bude vyžadovat nemalé úsilí a čeká vás den, během kterého si na odcvičené série dřepů nesčetněkrát vzpomenete. A jedním dnem to nejspíš neskončí. Po opravdu intenzivním tréninku velké svalové skupiny trvá klidně dva až tři dny, než bolest ve svalech odezní.
VÍTEJTE V KLUBU DOMS
Pod zkratkou DOMS se skrývá ona mysteriózní (a pěkně nepříjemná) opožděná svalová bolest. Mysteriózní proto, že ji svým způsobem vítáte. Vnímáte ji jako důkaz poctivě odvedené tréninkové práce. To ale neznamená, že vzniklý diskomfort snadno přehlédnete a za všech okolností zvládnete s nadhledem. Pokud je každé zvednutí se ze židle provázeno palčivou bolesti ve stehnech, udrží si pozitivní naladění málokdo. A v takových situacích je to jen krůček k domácí lékárničce skrývající vytouženou (obvykle růžovou) pilulku. Ta bolest utlumí a přinese úlevu.
SPASITEL JMÉNEM NSAID
Tzv. nesteroidní protizánětlivá léčiva (tzn. skupina, kam spadá například ibuprofen či diclofenac) se používají k potlačení bolesti a zánětů při nejrůznějších poraněních. Účinně ovšem tlumí i bolest potréninkovou, takže není málo silových sportovců, pro něž se tyto léky staly v podstatě součástí suplementového programu. Pokud má závodník v přípravě zvládat vyšší frekvenci a intenzitu tréninků, je úleva díky lékům proti bolesti více než vítaná. Stejně jako v řadě dalších oblastí, i zde byste ale měli znát všechna dostupná fakta.
Již koncem 20. století se totiž mezi odborníky objevily vědecky podložené informace o tom, že nesteroidní protizánětlivé léky mohou narušovat rozvoj a růst svalů. Zazněly tak názory, že určitý stupeň zánětu je pro regeneraci a růst svalů nezbytný. Pokud přirozené zánětlivé procesy utlumíte, nemůžete následně očekávat optimální výkonnost.
A k dispozici máme studii, v rámci níž vědci zkoumali vliv ibuprofenu na procvičované svaly. Skončila s jasným závěrem – dlouhodobé užívání NSAID může potlačit nárůst svalové hmoty. Tyto léky totiž potlačují tzv. COX aktivitu, která je zcela zásadní pro hypertrofii svalů. Zde je zcela zásadní zdůraznit, že studie se účastnili mladí, zdraví sportovci, a kromě útlumu v budování hmoty u nich došlo také k poklesu síly.
VĚK NENÍ JEN ČÍSLO
Když se podíváme na studie, které se věnovaly spíše starší sportující generaci, budou výsledky odlišné. U těchto sportovců došlo vlivem protizánětlivých léků k menšímu úbytku svalové hmoty způsobenému stárnutím.
Je tedy zcela jasné, že na užívání léků proti bolesti u aktivních sportovců není možné nahlížet jen jednou optikou. Vždy potřebujete zohlednit všechny faktory. A věk zde může být opravdu klíčový.
LÉKY ANO, ALE JEN VE SPRÁVNOU CHVÍLI
NSAID mají jako skupina léčiv ve sportovní medicíně svoje místo. O tom nemůže být pochyb. Prokazatelně pomáhají zraněným sportovcům k rychlejšímu uzdravení, jsou nedílnou součástí rehabilitačních programů. Pokud ale čelíte bolesti v důsledku zvládnutého intenzivního tréninku, bylo by lepší se těmto lékům vyhnout.
Co se týče jejich nasazení v případě některých zranění (natažení, pohmoždění), řada odborníků radí prvních 48 hodin po úrazu tyto léky neužívat, protože probíhající zánětlivé reakce mohou paradoxně napomáhat hojení. Jakmile se ovšem jedná o zranění, mělo by být rozhodnutí o nasazení farmakoterapie vždy v rukou odborného lékaře.
V tuto chvíli každopádně řada odborných zdrojů mladé aktivní sportovce odrazuje od nadměrného a pravidelného užívání nesteroidních protizánětlivých léků, protože jejich vedlejší účinky mohou narušovat dosažení optimálních výsledků tréninku.
Jak správně regenerovat po tréninku se dozvíte v našem článku..