Nízkosacharidová dieta vs. nízkotuková dieta
Každý z nás už někdy přemýšlel o tom, že bude držet nějakou dietu, aby shodil pár kilo a nevypadal jako cvalík. Spousta lidí si to dává dokonce jako novoroční předsevzetí. V poslední době se hojně přetřásají dvě diety, které jsou velmi populární. Jedná se o nízkosacharidovou a nízkotukovou dietu. O co vlastně u těchto diet jde?
Nízkosacharidová dieta
Principem této diety je omezování sacharidů, a to hlavně ze sladkých jídel, pečiva, těstovin atd. Naopak jsou prospěšnější bílkoviny, které dokážou způsobit pocit sytosti mnohem lépe, než když sníme stejný počet kalorií ve formě sacharidů. Snížením příjmu sacharidů dochází také ke snížení hladiny inzulínu, takže do těla přijímáme minimální množství potravin s vyšším obsahem cukru.
Strava při nízkosacharidové dietě má tu výhodu, že se nemusí hlídat příjem kalorií, a i když se sníží, pocit sytosti zůstává zachován. Jakmile se naučíte s touto dietou vyhýbat cukrům a škrobům, dojde ke stabilizování hladiny cukru v krvi, lepší toleranci na glukózu a tím i lepší citlivost na inzulin, čímž se spalování tuků mnohonásobně zrychlí.
Vhodná a nevhodná strava
Pokud jde o jídelníček, můžete konzumovat jakýkoliv druh libového masa i ryb, také vejce, zeleninu s nižším obsahem sacharidů (ideální je listová, jako kapusta, květák, brokolice, špenát, čekanka, rukola, ale také artyčoky, chřest, pórek, celer, mrkev, ředkvičky, dýně, fazolové lusky, lilek, zelí, okurka, fenykl.
Povoleny jsou vejce, máslo, mléko a plnotučné mléčné výrobky (jogurty, tvarohy, sýry), potom oleje (kokosový, olivový, avokádový, lněný, arašídový), ořechy (vlašské, pekanové, makadamové a mandle), semena (dýňová, lněná, sezamová, slunečnicová a také chia semínka). Můžete i luštěniny, ale pokud možno v omezeném množství. Chybět by nemělo ani avokádo.
Naprosto nevhodné je pečivo, těstoviny, cereálie, slazené mléčné výrobky, rýže, kuskus, sladkosti a slané pochutiny, dále sladké druhy ovoce bohaté na sacharidy (hlavně banán, datle, mango, hruška a sušené ovoce). Vyhýbejte se škrobové zelenině bohaté na sacharidy, jako brambory, batáty, červená řepa a kukuřice. Co určitě není dobré, jsou džusy, slazené nápoje, alkohol a také pivo.
Tělo se zbaví přebytečné vody
Snížením sacharidů dochází k většímu vylučování vody z těla, protože se sníží zásoba glykogenů, které jsou tvořeny právě vodou. Díky tomu se sníží váha a hned od začátku to má pozitivní vliv na psychiku. Nejčastějším nežádoucím účinkem, který se při dietách vyskytuje, je spalování svalů, ale to není případ nízkosacharidové diety. Strava při této dietě je totiž bohatá na proteiny, takže ke spalování svalů nedochází.
Nezapomeňte na vlákninu
Vedle snížení příjmů sacharidů je maximálně důležitý vysoký příjem vlákniny. Krevní cukr i inzulín jsou regulovány trávením, k čemuž přispívá právě vláknina. Existují zdroje sacharidů, které jsou bohaté na vlákninu, jako třeba rostliny a pomáhají se snížením příjmu kalorií díky pomalejšímu trávení, jež způsobuje vláknina. To ovšem není případ jídel, která prošla zpracováním v různých výrobních procesech a vláknina do nich byla přidána umělou cestou.
Další výhody nízkosacharidové diety
Tato dieta pomáhá díky nízkému příjmu sacharidů ke snižování krevního tlaku, dále snižuje riziko infarktu, kardiovaskulárních onemocnění a zároveň stabilizuje hladinu cholesterolu. Pokud se pro tento druh diety rozhodnete, určitě neprohloupíte, je totiž velmi vhodná pro spalování tuků, ale také růst svalů, navíc patří k nejzdravějším formám stravování.
Nízkotuková dieta
Pro začátek je nutno podotknout, že tato dieta bývá často zatracována a ze zdravotního hlediska ani není příliš vhodná, přesto má své pozitivní stránky a mnoho příznivců. Principem této diety je omezení tuků a to zejména těch nasycených a rovněž i cholesterolu.
Pokud má být ovšem dieta úspěšná, je nanejvýš důležité, abyste si hlídali kalorie. V praxi to znamená, že budete každý den počítat kalorie u každého pokrmu, který budete jíst. Podle odborníků je ideální prevencí obezity snížit příjem tuku na 35 % z celkového množství kalorií na jeden den.
Strava při nízkotukové dietě
Nejvíce jsou doporučovány celozrnné produkty, ovoce, zelenina a libové maso, zejména ryby a drůbež. Mezi další zajímavé zdroje nízkotučných bílkovin patří sušené fazole a hrách, také tofu, nízkotučné mléčné výrobky, ale i lněná semínka či vlašské ořechy.
Mějte na paměti, že příprava pokrmů se při této dietě značně liší. Když budete chystat maso, omáčku či polévku, je vždy nanejvýš nutné odstranit všechny kůžičky a veškerý viditelný tuk. Snažte se vyhnout smaženým a restovaným pokrmům, místo toho si dopřávejte raději to, co je upečené, dušené či grilované.
K ochucení se naučte používat citronovou šťávu, koření a bylinky. Úplně se vyhýbejte máslu, margarínům, smetaně a majonézám. Zcela nevhodné jsou rovněž krémové omáčky, zejména ty těžké. Odpusťte si sladkosti a místo nich si dejte raději ovoce, nízkotučný jogurt, mraženou dřeň či sorbet.