Somatotyp - Mezomorf

ektomorf-mezomorf-endomorf

Mezomorf je třetí ze série somatotypů, který stojí přibližně na půli cesty mezi ektomorfem a endomorfem.

Jak vypadá mezomorf?

Zatímco ektomorf jen s velkými obtížemi nabírá svalovou hmotu a endomorf si musí hlídat jídelníček, aby se vyhnul problémům s nadváhou a obezitou, mezomorf si bere to nejlepší z obou typů. Opět platí, že není mezomorf jako mezomorf – i mezi zástupci tohoto tělesného typu existují rozdíly z hlediska stavby těla. Základní rysy mezomorfa jsou nicméně následující: velká tělesná schránka, širší ramena a oproti tomu užší pas, často mají vyrýsované svaly.

Jak cvičit?

Mezomorfové se mohou věnovat oboje kardiu, i silovým tréninkům – obecně jim ale více sedí to druhé. Mají od přírody větší odolnost než ektomorfové, ale zároveň nejsou tak náchylní k nabírání tukové zásoby jako endomorfové. Měli by si nicméně během cvičení dávat pozor, aby příliš nepřetěžovali své svaly a nedocházelo v jejich případě k přetrénování, které jejich zdraví nejenže nepomůže, ale naopak uškodí. Na rozdíl od ektomorfů se mohou věnovat kardiu, aniž by jim hrozila výrazná ztráta svalové hmoty. V tomto případě nicméně platí, že nic se nemá přehánět – a mezomorfové by tak kardio trénink měli zařadit maximálně třikrát týdně, a nevěnovat se mu déle než třicet minut.

Velkou mezomorfovou výhodou je, že snadno nabírá svaly. Aby nedošlo k přetrénování, postačí menší počet opakování. Opět je vhodné zařadit odpočinkové dny, aby svaly měly možnost se zregenerovat. Rovněž by se nemělo zapomínat na dostatečně dlouhý spánek (aspoň osm hodin denně).

Pokud patříte mezi mezomorfy, neměli byste zapomínat na posilování všech tělesných partií, aby nedocházelo k situaci, kdy jedna svalová skupina bude slabší než jiná, což může vést k špatnému držení těla i dalším zdravotním obtížím. Rovněž se vyplatí tréninky střídat, zkoušet nové cviky, měnit váhy, s nimiž cvičíte – vaše tělo si rychle zvyká, a trénink by se poté stal méně efektivním.

Jak jíst?

Pro mezomorfa je velmi důležité udržovat vyváženou stravu s vyhovujícím příjmem sacharidů i bílkovin. Mohou konzumovat větší množství sacharidů než endomorfové, ale neměli by to s jejich příjmem přehánět. Dorty, zákusky, colové nápoje a jiné prázdné kalorie jim nesvědčí stejně jako ostatním typům. Obecně lze nicméně prohlásit, že pokud se mezomorfové stravují racionálně a přemýšlejí nad potravinami, které vkládají do úst, nemusí se příliš stresovat s počítáním kalorií.

Inspirace z komiksů

Mezomorfové se občas obtížněji rozpoznávají, ale jako jeden výrazný příklad můžeme uvést Captaina Ameriku! Široká ramena, úzký pas, výrazné svaly a vysoká postava, to všechno jsou rysy, které Captaina připodobňují k mezomorfům. Podíváme-li se pak na jeho tělesnou zátěž, brzy poznáme, že ačkoliv oplývá velkou silou, není tak silný jako jiní superhrdinové (Hulk) a zároveň odolnější než někteří z jeho kolegů (Spider-Man). Stejně jako mezomorf tak stojí přesně uprostřed, a může se věnovat oboje silovému tréninku i kardiu.

Mezomorf nepotřebuje tolik rad jako ostatní dva somatotypy díky jeho přizpůsobivosti a schopnosti snadno nabírat svaly. Přesto by neměl usínat na vavřínech, přemýšlet nad svou stravou, zařadit si do svého programu pravidelný vyvážený trénink a pečovat o sebe. Genetika mu sice přála, ale bez důkladné snahy se i mezomorf nemusí vyhnout obezitě či jiným problémům se zdravím.