Znáte testosteron?
Testosteron je nejdůležitější mužský pohlavní hormon. Dělá chlapa chlapem. Je skvělým pomocníkem i při sportu. Jak testosteron ovlivní váš sportovní výkon?
Mimo jiné, má taktéž vliv na vývoj mozku, chování a vůbec psychiku. Nesmíme zapomenout na fakt, že stimuluje u mužů jejich bojovnost, odvahu, chuť riskovat a řadu dalších mužských vlastností, ale někdy také agresivitu.
Avšak nezapomeňte, kolem testosteronu, mužského hormonu, koluje nejen na internetu hromada mýtů a polopravd, které ve své podstatě mohou poškodit vaše tělo. Pravdou je, že testosteron má vliv nejen na mužskou sexualitu, ale ovlivňuje řadu dalších, velmi důležitých tělesných funkcí. Pojďte se o něm společně s námi dozvědět více. Možná vás překvapí.
Základem je mít hladinu testosteronu v normálu
Ptáte se, jaká hladina testosteronu je považována za optimální v našem těle? 250 – 1200 ng/dl. Samozřejmost u každého muže? Ne tak úplně. Snad jen do třicítky by se o tom dalo takto mluvit. Po třicítce začne hladina testosteronu klesat. Není to ale nic, čemu by se nedalo předejít. Stačí mít i po třicítce dostatek pohybu, nebýt lenoch, vhodně se stravovat, dostatečně spát, nepít alkohol a tímto způsobem i v sedmdesáti můžete mít hladinu testosteronu v normálu.
Jak testosteron pomáhá při sportu?
- Zvyšuje schopnost budovat svalovou hmotu – výrazně ovlivňuje proteosyntézu, která pomáhá přetvářet aminokyseliny na bílkoviny. Bez bílkovin nemůžete nabrat svaly. A čím více testosteronu, tím více svalů.
- Zlepšuje spalování tuků – pomocník při hubnutí i udržení figury. Testosteron omezuje tvorbu nových tukových buněk. Když ho máte dost, vaše tělo je mašina na spalování tuků. Málo testosteron pak logicky souvisí s obezitou.
- Větší síla a výdrž – čím víc testosteronu, tím více síly ve svalech – možnost intenzivnějších tréninků
- Dostatek testosteronu znamená lepší motivaci, větší výbušnost a akčnost – to při sportování také oceníte
- Zdravější srdce, pevné kosti a nízký krevní tlak – bez dobrého zdraví můžete o maximální sportovní výkony jen těžce usilovat
Silový trénink – bomba pro testosteron
Skvělá zpráva pro kulturisty a fitnessáky. Silový trénink nakopne testosteron raketovou rychlostí a vaše svaly budou jásat. Zaměřte se na fyzicky náročné cviky zapojující celé tělo (mrtvé tahy, činky, bench-press nebo dřepy) - tělu tím vyšlete signál k větší produkci testosteronu. Podobně zafunguje i HITT trénink. Krátké, výbušné cviky v několika sériích opět zvednou hladinu testosteronu.
Jak testosteron přirozeně zvýšit?
Pokud se vám zamlouvá, co testosterone dokáže s vaším tělem, určitě se ptáte, jak podpořit jeho zvýšení v organismu. Co mohou muži udělat sami pro sebe, aby jim testosteron zbytečně neklesal, případně mírně stoupl?
- Méně se stresujte jak v pracovním, tak osobním životě.
- Snažte se dostatečně spát (min. 7 hodin denně).
- Pravidelně se hýbejte. Ovšem nepřehánějte to, naopak, přemíra sportovní aktivity testosteronu škodí.
- Sex? Ano, i sex má vliv na jeho výšku.
- Pijte co nejméně alkoholu, potlačuje produkci testosteronu.
- Shoďte nadbytečná kila, tuk podporuje tvorbu ženského estrogenu.
- Proberte svůj jídelníček a zařaďte do něj zejména bílkoviny z kvalitních mas, cholesterol, nejlépe z vajec, zdravé tuky, ale v rozumné míře i ty živočišné, vitamín A. A tím výčet určitě nekončí.
A co syntetický testosteron? Zapomeňte!
Farmaceutický průmysl si dneska poradí s čímkoliv. Před pár desetiletími byl syntetický testosteron hojně užíván sportovci bez jakéhokoliv omezení. V 70. letech byl ovšem ve vrcholovém sportu zařazen na seznam zakázaných látek. Proč? Pro své pozitivní účinky na růst svalů, zvyšování fyzické síly a na rychlejší regeneraci po náročných trénincích.
Syntetický testosteron je k mání pouze na lékařský předpis, cokoliv jiného se bere jako zneužití. Možná je to dobře. Umělé zvyšování testosteronu tímto způsobem může vést k poškození jater, způsobit rakovinu, gynekomastii nebo poruchy potence.
Takže vám nezbývá nic jiného, než si zvednout testosteron přirozenou cestou. Vyplatí se to!