Somatotyp - Ektomorf

Existují tři základní tělesné typy neboli somatotypy. Jedním z nich je ektomorf, kterého na první pohled od zbylých typů většinou snadno rozeznáte.

Jak vypadá ektomorf?

Vizuální podoba ektomorfů bývá následující: štíhlá postava, úzký obličej, útlá ramena, dlouhé dolní i horní končetiny. Ektomorfové často bývají vysocí a mívají nižší procento podkožního tuku.

Jedním ze základních rysů ektomorfů je, že s obtížemi přibírají na váze. To platí oboje pro tuk i svaly. V prvním případě je to pozitivní zpráva, v druhém nevýhoda. Ektomorf může cvičit obdobně intenzivně jako lidé jiného typu, ale každý přibraný kilogram svalů si vydře s obrovskou námahou. Navíc má tu nevýhodu, že během dlouhodobějších přestávek mezi cvičebními cykly snáz ztrácí pracně vybudovanou svalovou hmotu. Pokud tedy není schopen delší dobu cvičit, ať už kvůli zdravotním (nemoc) či pracovním (časová vytíženost) důvodům, na jeho figuře se to rychle začne projevovat.

ektomorf-mezomorf-endomorf

Jak cvičit?

Každý člověk je založen jinak, a vyhovuje mu jiný typ cvičení. Obecně však můžeme prohlásit, že ektomorfové nepotřebují hubnout a místo provozování kardia by se měli soustředit na silový trénink – obzvlášť jestli chtějí nabrat svalovou hmotu.

Ektomorfové pravděpodobně nebudou schopni (minimálně ze začátku ne) cvičit se stejnými zátěžemi jako jiné tělesné typy. Nebojte se proto začít s menší hmotností činek a postupně je navyšovat, jak se bude zvětšovat rovněž vaše tělesná síla. Pokud se budete přepínat, snáze si ublížíte než od přírody mohutnější lidé, jejichž tělesná konstituce přece jenom vydrží větší množství námahy. Trénink by rovněž neměl trvat příliš dlouho, protože při delším cvičení se unavíte, dost možná začnete zanedbávat techniku prováděných cviků a opět se zvýší riziko případného zranění či natažení svalů.

Pokud není vaším cílem nabírat svalovou hmotu, ale naopak chcete být co nejrychlejší a nejhbitější, mám pro vás výbornou zprávu! Na podobné sporty jste přímo stvořeni a jakmile s nimi jednou začnete, dost možná zjistíte, že na ně máte přirozené nadání. Sporty jako běh, gymnastika či atletika jsou na rozdíl od kulturistiky a zvedání činek v posilovně ideální pro lidi vašeho tělesného typu. Ne náhodou většina běžců bývá spíš štíhlejší postavy. Vyberte si proto, s jakým cílem se do cvičení pustíte, a podle toho se bude odvíjet i váš trénink. Možná nikdy nebudete nejsilnější a nejvíce svalnatý člověk na světě, ale to neznamená, že nemůžete být rychlí, hbití, výkonní… a především zdraví.

Jak jíst?

Základem stravovacích návyků ektomorfů by mělo být pravidelné stravování. Ektomorfové rychleji než ostatní tělesné typy spalují vstřebané živiny, a proto již několik hodin po vydatném jídle mohou dostat hlad. Rychlost metabolismu ektomorfů zaručuje, že se nemusí bát jíst bohatší porce. Pauzy mezi jednotlivými jídly jsou individuální, metabolismus každého člověka je nastaven jinak, ale minimálně jedno pravidlo je do určité míry univerzální: jezte, když máte hlad (ať už je to po dvou hodinách nebo pěti). Doporučují se tři až čtyři větší jídla denně, toto pravidlo však není vytesáno do kamene.

Ektomorfům prospěje jíst kvalitní sacharidy, které se v těle rozkládají pomaleji než jednoduché cukry. Komplexní sacharidy najdete v potravinách jako brambory, těstoviny, celozrnné pečivo, ovoce (ne všechno, na to pozor!), luštěniny a obilniny. Samozřejmě platí, že všeho s mírou. Ládovat se dortíky a zákusky není dobrý nápad ani v případě, že se řadíte mezi tento tělesný typ. I ektomorfové mohou přibrat na váze a stát se obézními, i když jim to zabere delší dobu než zbylým dvěma tělesným typům.

Ektomorfové by se neměli vyhýbat ani ostatním skupinám potravin. Velmi důležitý je pro ně přísun kvalitních bílkovin, především pak masa obsahujícího hodně železa, vitamínů a minerálů (hovězí, vepřové). Konzumovat se doporučují další bílkovinné potraviny jako například vejce, sýry, jogurty, mléko a tvaroh.

Ektomorfové se nemusí bát pravidelného přísunu tuků. Pro doplnění potřebných živin mohou zobat oříšky a slunečnicová semínka, je vhodné také jíst ryby a kvalitní oleje. Individuální jídelníček pak zůstává na každém jedinci, ale během jednotlivých jídel je vhodné kombinovat více výživových skupin (sacharidy, tuky i bílkoviny).

Rada na závěr: pokud se řadíte mezi ektomorfy, zapomeňte na rady typu: Naposledy by se mělo jíst v pět hodin odpoledne! To pro vás neplatí. Pokud chodíte spát dejme tomu o půlnoci, nebojte se navečeřet klidně před desátou hodinou večerní. Váš metabolismus pracuje rychle a když půjdete spát hladoví, nejenže si méně odpočinete a budete mít následující den nedostatek energie, ale zároveň tím utrpí i vaše svalová hmota, protože svaly nebudou mít dostatek energie se po cvičení zregenerovat.

 

Jaká je vhodná suplementace pro Ektomorfa? Přidáme Vám pár tipu na doplňky stravy s vysokým podílem bílkovin a kvalitních sacharidů

                 Kevin Levrone Anabolic Mass 7 Kg                                          Dorian Yates GameCharger MASS 3 Kg

                  Kevin Levrone Anabolic mass                             Dorian Yates gainer

 

Inspirace z komiksů

Dokonce i lidé s ektomorfním typem těla mají svůj předobraz v současnosti tak oblíbených superhrdinských příbězích. Ačkoliv si pod pojmem superhrdina většina veřejnosti představí velmi svalnatého člověka, to není vždy pravda. Názorným příkladem je Spider-Man, který je štíhlý, má vyrýsované tělo, a je především rychlý a ohebný. Do této kategorie můžeme zařadit i Flashe, jehož běžecké schopnosti (ne nadarmo jde o nejrychlejšího člověka na světě) zaručí, že se nemusí bát pořádně najíst… stejně jako vy!

Být ektomorfem má mnoho nevýhod, obzvlášť jestli sníte o svalnatém vyrýsovaném těle, ale nevzdávejte se. Ačkoliv budete svaly nabírat jen pomalu, ve stejnou dobu se nemusíte tolik jako zbylé dva tělesné typy obávat nárůstu tuku v těle, a hrozby obezity, která by negativně ovlivnila váš život. Při troše štěstí, racionálním stravování a chytře navrženém tréninku tak zůstanete štíhlí, silní a zdraví!